Bolestivou menstruaci zná spousta žen a možná ses s ní setkala i ty. Mírné bolesti jsou běžné, ale co když tě menstruace omezuje v normálním životě? Přečti si, co bolesti způsobuje, kdy jsou ještě v pořádku a jak od nich ulevit.
Víš, jak bolest při menstruaci vzniká?
V běžných případech za to může zvýšená hladina hormonu prostaglandinu, který ovlivňuje stahy v děloze. Díky těm se z těla odlučují zbytky endometria, tedy sliznice děložní dutiny. I proto pociťuješ křečovité bolesti, které často kromě podbřišku zasahují do spodních zad nebo oblasti třísel a stehen.
Odborně se bolestivé menstruaci říká dysmenorea – rozlišujeme dvě formy. Primární se vyskytuje hlavně u mladších žen během prvních dnů menstruace. Sekundární forma je intenzivnější, objevuje se nečekaně a postihuje spíše ženy nad 30 let.
Vyzkoušej změnu jídelníčku
Taky tě před menstruací honí mlsná? Pozor na to, cukr může bolesti zhoršit. Zkus čokoládu nahradit radši ovocem a do jídelníčku přidej celozrnné pečivo, kvalitní bílkoviny, zeleninu a potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny. Omez také kofeinové nápoje a alkohol.
Strava ovlivňuje celkové ženské zdraví. Jak se můžeš díky ní vyhnout gynekologickým zánětům? Přečti si v našem článku.
Doplň vitamíny a minerály
Nedostatek vitamínů a minerálů má za následek mnoho zdravotních potíži a bolestivý cyklus je jedním z nich. Před a během menstruace jsou velice důležité vitamíny skupiny B, C a E. Z minerálů je to zejména hořčík, který uvolňuje nervové a svalové napětí a může pomoci zmírnit křeče. Doplnit můžeš také vápník a zinek.
Pomoci mohou i bylinky, kterými léčily naše babičky
K přírodě se obracíme pro pomoc stále častěji a je pravda, že má lék téměř na všechno. Pro podporu menstruačního cyklu a zmírnění bolestí vyzkoušej kontryhel, mochnu husí, řebříček nebo třezalku, která působí také proti stresu. Bylinky jsou k dostání samotné i v čajových směsích pro ženské zdraví a koupíš je v obchodech se zdravou výživou nebo v lékárnách.
Dopřej si teplo a odpočinek
Menstruační cyklus je pro ženu především dobou klidu a odpočinku. Zkus na pár dní zpomalit a dopřát si čas pro sebe. Aktivní trénink nahraď třeba jógou nebo dlouhou procházkou a ponocování vyměň radši za dlouhý a kvalitní spánek. Nedovolí ti to menstruační bolesti? Vyzkoušej hřejivé náplasti nebo láhve, které ti pomohou křeče uvolnit.
Bolest je především zpráva těla o tom, že něco není v pořádku. Pokud tě bolest ovlivňuje i při běžných činnostech, doporučujeme navštívit gynekologa.
Je čas vyhledat lékaře?
Mírné bolesti nebo tlak v podbřišku jsou běžné, ale pokud ti brání fungovat v běžném životě, je potřeba to řešit. Lékaře vyhledej i v případě, že se bolestivá menstruace objeví po dlouhém období bez bolestí nebo máš silné a nepravidelné krvácení. S bolestivou menstruací se bohužel může pojit mnoho onemocnění, a proto čím dřív navštívíš gynekologa, tím líp.
Pomohly ti naše informace a tipy pro zvládnutí bolestivé menstruace? Pokud máš svoje ověřené triky, určitě nám je napiš na Facebook a nezapomeň o své ženské zdraví pečovat. Rosalgin ti pomůže nejen při zánětech ale i v rámci běžné intimní hygieny a postará se o pohodu “tam dole” během celého cyklu.
Rosalgin a Rosalgin Easy obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalový leták.